religia · społeczeństwo · wiara

0. Przedmowa, czyli o genezie i założeniach bloga.

Czasem jeden impuls zachęca do zrobienia czegoś z dawna odkładanego. Zobaczyłem dzisiaj piękny mem, na którym skrzydlata postać z rogami, przedstawiająca się jako Szatan przypomina, iż potopy i pandemie podlegają pod boski departament, a on zajmuje się jedynie orgiami i zespołami metalowymi. To była ta iskra, zdałem sobie sprawę, że ludziom trzeba jak najszybciej opowiedzieć, co tak naprawdę kryje Biblia, gdyż sami z siebie jej nie przeczytają. Oparłem się o „Pismo Święte Stary i Nowy Testament” w przekładzie z języków oryginalnych opracowany przez zespół pod redakcją ks. Michała Petera (Stary Testament) i ks. Mariana Wolniewicza (Nowy Testament) opublikowane przez „Wydawnictwo Święty Wojciech” w dodruku wydania pierwszego Poznań 2018.

Technicznie rzecz biorąc, ten blog będzie wyglądać tak: Każda notka będzie się składać z dwóch części: opowiedzianego fragmentu tekstu starotestamentowego i fragmentu nowotestamentowego, a wszystko to z moim komentarzem, wraz z odniesieniem do źródła, z którego korzystam, czyli dokładnego miejsca w Biblii tak, by każdy mógł powiedzieć „SPRAWDZAM”. Nie będzie to wybór fragmentów, a systematyczny przegląd, rozdział po rozdziale, wers po wersie CAŁOŚCI PISMA. Oczywiście w komentarzach będzie miejsce na dyskusję o interpretacji tekstu, przy czym z góry zapowiadam, że nie usatysfakcjonuje mnie tłumaczenie, że wymordowanie narodu, który miał niefart stanąć na drodze „narodu wybranego” jest jedynie metaforą boskiej sprawiedliwości, bo w takim razie pornole ze zwierzętami musiałyby być zaledwie metaforą miłości do zwierząt, co spodziewam się jeszcze nie raz na tych łamach przypominać tym, którzy mają kłopot z odróżnieniem metafory od sadystycznej perwersji.

Skąd pomysł? Pokrótce – z gniewu. Mam dosyć sytuacji, gdy byle cwaniak w koloratce wmawia niedouczonemu ludowi, że niejaki Pan, czegoś tam od niego chce. A są to żądania nietuzinkowe, choć jedno jest powtarzalne – co łaska za „Bóg zapłać” – w gruncie rzeczy najmniej dziwne, bo wbrew zapewnieniom, niewiele jest osób wzbraniających się przed przytuleniem gotówki, czy innych precjozów, włączając w to nieruchomości i majątek ruchomy. Dużo większe zdumienie budzą inne treści głoszone z ambon i krucht na wszystkich szerokościach geograficznych. A to o demonie wegetarianizmu wypędzanym za pomocą salcesonu, a to o tym, że wiedz, że coś się dzieje i że mam telefon do Nieba, a to znowu o szatańskiej Hello Kitty, czy miłej Panu Polsce i polskich patriotach (konia z rzędem temu, kto znajdzie o niej wzmiankę w Biblii), a wyjątkowo niemiłej Grecie Thunberg, ewentualnie o boskim nakazie głosowania na brązowonosego Adriana – mistrza pozycji służalczo-wiernopoddańczej, nie mówiąc już o rewelacjach na temat tego, czy Stefan został w planie boskim obdarzony rakiem w nagrodę, czy też za karę. Poczytamy Pismo, dojdziemy do wszystkiego nawet, jeżeli będzie to sprzeczność.

Dlaczego teraz? Prima aprilis a.d. 2020, to ważna data, wigilia 15-tej rocznicy śmierci papieża – tego papieża, przypadająca pośród szalejącej pandemii COVID-19, tuż przed Wielkim Tygodniem. Tylko patrzeć, jak internet zaleją informacje o „cudach ozdrowieńczych”, nawoływania do dziękczynienia, a jako że jestem dość uważnym obserwatorem, boleśnie odczuwam tak niedobór informacji o „cudach zakażeńczych”, jak i deficyt dziękczynienia za przedwczesną śmierć, bo jak pamiętamy, przecież właśnie to podlega pod boski departament.

2 myśli na temat “0. Przedmowa, czyli o genezie i założeniach bloga.

  1. Na pewno przeczytam z zainteresowaniem zarówno treść wpisu jak i komentarze. Czy sama będę komentowała – nie wiem. Prawdopodobnie: czasem tak, czasem nie. Uczciwie przyznaję, że nie przedarłam się przez Biblię, więc może- z Twoją pomocą- uda mi się to wreszcie zrobić.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Krok po kroku. Nawet jeżeli Ci mój tekst nie przypadnie do gustu, to ilość omawianego w nim materiału źródłowego będzie na tyle skromna, że nie sprawi Ci kłopotu przeczytanie oryginału zwłaszcza, że podaję zawsze namiary na odpowiedni fragment Pisma.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s