Biblia · religia · społeczeństwo · wiara

008. Przebieg potopu oraz utrzymanie w mocy starotestamentowych praw przez Jezusa.

Rdz 7, 6 – 8, 22

Jak słowo daję, uważam że ci, którzy głoszą iż treści biblijne są prawdą, nie starali się czytać jej ze zrozumieniem. Podczas opisywania potopu, znowu Biblia powraca do teorii o wprowadzeniu do arki po parze z wszystkich zwierząt czystych i nieczystych (jak pamiętamy z poprzedniego odcinka, w pewnym momencie pojawiły się fory dla zwierząt czystych – po siedem samców i samic miało ocaleć). Ktoś mógłby powiedzieć, że się czepiam niuansów, ale przecież w taki sposób demaskujemy łgarzy – dowodząc, że zeznania są sprzeczne ze sobą, bądź że przebieg wydarzeń jest niemożliwy do realizacji (to wychodzi często podczas wizji lokalnej). Lampką ostrzegawczą, gdy słuchamy kłamstw, powinno być także podawanie zbyt dużej ilości nieistotnych szczegółów – to wiemy z obserwacji psychologicznych. A tu mamy a to wiek Noego w chwili potopu, a to czas trwania deszczy, czas opadania wód, a wszystkie te dane nie zawsze są takie same w różnych miejscach Biblii. Dla samego przekazania nauki byłoby to bez znaczenia, za to dla pustynnego baśnioklety w celu stworzenia wrażenia, że wie o czym mówi, szczegóły były bezcenne. Oczywiście pasterze kóz wysłuchujący tych historii nie zadali pytania: „Skąd miałaby się wziąć woda na podniesienie poziomu na całej planecie o 8,5 kilometra”, bo byli na to za głupi. Zresztą sam autor miał małe pojęcie o planecie Ziemia, skoro góra Ararat (5137 mnpm) była według niego pierwszą, która ukazała się spod powierzchni wody (co wtedy robiły Himalaje i Kordyliery, przykucnęły?). Czy muszę jeszcze wspominać o niemożności zgromadzenia wszystkich gatunków na arce o wymiarach podanych w Biblii, ani o zapasach wody pitnej i żywności dla tej załogi? Dla wiedzy współczesnego człowieka są to tak wielkie pierdoły, że aż głupio o nich mówić, a obrona po linii „to była metafora” jest o tyle bez sensu, że niby czego to miała być metafora, znam sto prostszych sposobów stworzenia przypowieści o zagładzie za karę, bez uciekania się do takich andronów, no i nie musiałbym przy okazji zabijać niewinnych zwierząt, czy niemowląt. Opowiadacz postanowił się jednak wysilić, by stworzyć wrażenie potęgi boskiej, a wyszło wrażenie braku wiedzy i manipulacji wiedzącymi jeszcze mniej od siebie wyznawcami.

Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński – Arka Noego.

Żeby było ciekawiej, po zejściu na ląd Noe zbudował ołtarz i spalił na nim „czyste” zwierzęta, co było ponoć miłe Bogu, tylko za skarby świata nie wiem, jak w związku z powyższym spalone ofiary mogły dać potomstwo, by Ziemię znów zapełniała zwierzyna.

Na zakończenie części starotestamentowej dzisiejszego odcinka: Zauważyliście, że ludobójstwo dokonane przez Jahwe, nie było moralnie kwestionowane ani przez żydów (pisanych małą literą, jako członków grupy wyznaniowej, a nie w odniesieniu do narodu) którzy byli pierwszymi wierzącymi w Słowo, ani przez chrześcijan, którzy przecież nie odrzucili Starego Testamentu, a przez wiele lat traktowali go dosłownie (oczywiście tam, gdzie im było wygodnie, bo jest w wielu miejscach sprzeczny nie tylko z tym, co chcieli chrześcijanie robić, ale nawet sam ze sobą).

Mt 5, 17-20

Jezus w „Kazaniu na górze” miał powiedzieć „Nie przyszedłem znieść prawa, ale je wypełnić”. Jest to o tyle warte zapamiętania, że prawa starotestamentowe z punktu widzenia etycznego są zbrodniczą kloaką pomieszaną z nacjonalizmem żydowskim, męskim szowinizmem, uprawomocnionym niewolnictwem, uprzedmiotowieniem dzieci oraz totalnym kukunamunizmem. Dojdziemy do tego omawiając Stary Testament. Zwracam na to uwagę z tego powodu, że religie chrześcijańskie nader często twierdzą, że Jezus zniósł stare, okrutne prawa, zastępując je religią miłości. Parafrazując: „Zaprawdę powiadam wam, nawet jeśli gdzieś twierdził, że je znosi, to tutaj twierdzi, że nie tylko nie znosi, ale pilnuje ich wypełnienia, co demaskuje tę nowotestamentową postać jako manipulatora”. A teraz już cytat z Pisma, jako wisienka na torcie (Mt 5, 18-19): „Zaprawdę powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą i dopóki nie wypełni się wszystko, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie. Ktokolwiek więc zniósłby jeden z tych przepisów, choćby najmniejszy, i tak nauczał ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto by ich przestrzegał i nauczał, ten będzie wielki w królestwie niebieskim”. Zresztą podeprę się gotowcem z portalu „Na temat”. Kliknij tu i poczytaj o co bardziej odjechanych prawach.

Godne przypomnienia to słowa, gdy będziemy się zagłębiać w starotestamentowe prawa, a zwłaszcza w to kogo zabić, z kogo zrobić niewolnika, a kto wykpi się pieniędzmi.

2 myśli na temat “008. Przebieg potopu oraz utrzymanie w mocy starotestamentowych praw przez Jezusa.

  1. Przez moment zastanawiałam się, czy w tym „Nie przyszedłem znieść prawa, ale je wypełnić” nie chodzi o wypełnienie proroctwa, i zajrzałam na inne tłumaczenie. Rozbawił mnie dopisek na stronie Biblii Tysiąclecia: Wypełnić to rzekomo znaczy … „udoskonalić; ale, jak wskazują następne przykłady, może to również odnosić się do wypełnienia proroctw, zawartych o Nim jako Mesjaszu w Prawie i Prorokach”. O naciąganiu proroctw już wspomniałeś przy miejscu narodzin Jezusa. A tu się dowiadujemy, że może chodzi jeszcze o udoskonalanie … dzieła doskonałego, gdyż Bóg nie czyni niczego niedoskonałego.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Bezczelnemu łgarzowi (przepraszam, interpretatorowi Pisma), który twierdzi, że „wypełnić, to znaczy udoskonalić” poradziłbym konsultacje z profesorem Miodkiem, to mu wytłumaczy, czy w języku polskim „wypełnić” znaczy „udoskonalić”. Oczywiście można się bronić, że to przez złe tłumaczenie, ale na Jowisza, toż ponoć tłumaczenie po które sięgnąłem, jest już naprawdę takie zajefajne, pisane przez samych ekspertów, nowoczesne i wogle, że nie wiem skąd ta powielana od 2 tysięcy lat nieścisłość znów się wkradła w Pismo.

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s