Biblia · religia · wiara

010. Wieża Babel oraz poglądy Jezusa na małżeństwo i przysięganie.

Rdz 10,1 – 11,9

Rozdział dziesiąty Księgi Rodzaju opowiada o potomkach synów Noego, od których rzekomo wzięły się narody, które rozproszyły się na Ziemi po potopie. Nie mam tu wiele do komentowania, oprócz tego, że autorom Pisma się zdawało, że jeden mężczyzna z małżonką może dać początek całym narodom (podziwiam zdolności rozpłodowe niemal identycznego kodu genetycznego). I proszę, nie tłumaczcie mi, że to tylko symbol, że wiadomo że musieli być inni ludzie, bo akurat to wiem, że musieli być, tyle że Biblia nic na ten temat nie wspomina, zdaje się że była mocno przywiązana do wersji o wspólnym przodku ludzkości. Nie zwróciło niczyjej uwagi podobieństwo do małpy i nic dziwnego, toż nawet dzieło życia Darwina „O powstawaniu gatunków” trafiając do księgarń w 1859 roku wzbudziło gniew i protesty niedouczonych obywateli, jak mogłaby taka myśl dopaść pustynnych pasterzy kóz sprzed kilku tysięcy lat?! Autorzy pozostawali w przekonaniu, że przodkiem wszystkich mocarzy musiał być jeden mocarz, przodkiem rozpustników musiał być rozpustnik, a przodkiem bogobojnych, bogobojny. Dziś nazwalibyśmy to prostacką próbą piętnowania całych rodzin, ale przecież prostactwa tropiącego rodzinne koligacje w celu przypisania osobom współczesnym czynów charakterystycznych dla przodków nie brakuje po dziś dzień, zwłaszcza wśród konserwatystów.

Gintrowski, Kaczmarski, Łapiński – Wieża Babel.

Rozdział jedenasty, to słynna legenda wieży Babel. Zanim do niej przejdę, nawiąże do przypisu w moim egzemplarzu Biblii: „Wyrażenie CAŁA ZIEMIA odnosi się do jednego terytorium, na którym ludzie mówili jednym językiem”. Moi drodzy, jednego słowa tam nie ma sugerującego taką interpretację. Po prostu autorzy Pisma trzymając się wersji o wspólnym pochodzeniu, nie mogli potomków Noego obdarzyć różnymi językami (skąd niby w rodzinie takie jajca). Jednak pojawił się problem, jak w takim razie wytłumaczyć różnorodność językową Świata. Stąd i cała historia o Jahwe, który przestraszył się ludzkich możliwości okazanych podczas wspólnej budowy wieży Babel i postanowił im trochę przeszkodzić odbierając im rdzenną mowę i dając w zamian różne języki. Oprócz dramatycznego braku wiedzy autorów tego rozdziału, historia ta obnaża jeszcze coś na ich temat: patologiczną podejrzliwość, zabobonny lęk przed ludźmi z wiedzą i silnymi więzami społecznymi pozwalającymi na dobrą organizację pracy. Cechy tak pożądane dla rozwoju całego społeczeństwa, przez ludzi starożytnych budziły lęk, bo oznaczały siłę, a ich mózgi nie były w stanie wyobrazić sobie innego wykorzystania siły, jak w celu niszczycielskim. Samego Boga czynili największym niszczycielem, bo z tym się biedakom kojarzyła potęga. Przypisywali też mu swoje lęki, wszak przestraszyć się miał tego, że nic dla tych zgodnie pracujących ludzi nie będzie niemożliwe.

Mt 5, 31-37

W opowieści o zawartości Nowego Testamentu dochodzimy do poglądów Jezusa na małżeństwo i przysięgi, które mogą mocno zdziwić współczesnych. W sprawie rozwodów bowiem Jezus uważał, że poza przypadkiem rozpusty, każdy rozwodnik sprawia, że żona dopuszcza się cudzołóstwa, a kto się żeni z rozwiedzioną, sam się tego cudzołóstwa dopuszcza. Pomijając fakt, że coraz więcej chrześcijan ma gdzieś nierozerwalność małżeństwa, to jezusowa logika jest pokrętna. Niby dlaczego rozwodząc się z żoną sprawiam, że ona dopuszcza się cudzołóstwa. Tu nie ma ciągu przyczynowo skutkowego, jest co najmniej kilka innych możliwości, jak celibat, bądź śmierć (w czasach Jezusa, pozostawienie kobiety mogło bezpośrednio przyczynić się do jej śmierci, przez utratę możliwości zdobywania środków do życia).

Przemysław Gintrowski/ Zbigniew Herbert – Kołatka.

Sprawa przysięgi jest jeszcze ciekawsza. Otóż Jezus w „Kazaniu na górze” wyraźnie nie pochwala przysiąg, wręcz ich zabrania. Tu należy się małe wyjaśnienie, zabrania przysięgania na niebo, ziemię, na swoją głowę, czyli boskie twory. Domaga się mowy tak-tak, nie-nie, innymi słowy nie pochwala ludzi robiących z gęby cholewę, a podpieranie się boskim dziełem podczas przysięgi odpada w ogóle, bo jest to przysięganie na coś, czym przysięgający nie dysponuje. Tak tylko przypominam wszystkim przysięgającym na biblię, swoją duszę, czy inne tam „tak mi dopomóż Bóg”. Podejmujesz się czegoś, czy nie? Proste jak drut: tak lub nie!!!

Bielizna – Wyjdź za mnie.

Możecie też śmiało przypomnieć swoim kaznodziejom, że Jezus nie miał nic przeciwko rozwodowi w przypadku rozpusty. Oczywiście głosił to z właściwą swym rodakom z początku naszej ery obrzydliwą mizoginią, traktując kobietę przedmiotowo do granic możliwości. Zdanie kobiety się nie liczyło, to mężczyzna się rozwodził albo nie, i żeby było śmieszniej, automatycznie czynił ją w ten sposób cudzołożnicą. Łebski koleś, nie? Co byście o mnie, drogie chrześcijanki powiedziały, gdybym wam odbierał prawa do decydowania o sobie tak, jak to robił Jezus? To oczywiście tylko wersja Mateusza „Kazania na górze”, nie wiem czy później Jezus zmieniał zdanie, ale dojdziemy do tego.

2 myśli na temat “010. Wieża Babel oraz poglądy Jezusa na małżeństwo i przysięganie.

  1. Myślę, że zaczynasz doświadczać uczucia, które przeczy opinii o wspaniałości tego zbioru jako całości – można wyrwane z kontekstu kawałki z sukcesem czynić mottem dla dłuższych rozważań, blogowych wpisów, i przy tym wyglądać na mądrego i oczytanego. Gdy Biblię czyta się ciurkiem, okazuje się, że w wielu miejscach to trudna do strawieni stykanka tworzona przez niewolników i mizoginów.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Pierwsza rzecz, która mi na dzień dobry przeszkadza w odbiorze Biblii, to rozbieżności. Wygląda to tak, jakby autorem Pisma był arogancki ignorant, który nie zwraca uwagi na to, co mówił dziesięć wersetów wcześniej i chlapie ozorem, byle chlapać. Oczywiście nie sposób nie zauważyć mizoginii, rasizmu, niewolnictwa, chciwości (Bóg już tworząc Eden, zrobił w nim sobie krainę, gdzie było złoto, a jego dbałość ofiary była większa, niż dbałość Rydzyka).

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s