Biblia · religia · wiara

011. Kolejne biblijne niespójności w historii potomków Sema oraz coraz bardziej odrealnione nauki Jezusa o nadstawianiu policzka i miłowaniu nieprzyjaciół.

Rdz 11, 10-32

Końcówka rozdziału 11 Księgi Rodzaju, to wyliczanie potomków Sema w monotonnym ciągu imion i lat jakie przeżyli. Inną podkreślaną informacją jest, kiedy rodzili im się potomkowie, ale Pismo nie wspomina, czy chodzi o pierworodnych, za to zawsze imię wymienione należy do mężczyzny. Po lekturze czuję wielkie rozczarowanie. Nie ma tam nic, co mogłoby uzasadniać te informacje. Oczywiście nie wnikam, skąd wiedza o nich, ale wyliczanie imion męskich i wieku, do którego dożyli oraz w którym przyszło na świat wyróżnione dziecko płci męskiej budzi we mnie pytanie: „warto takie pierdy spisywać”? W każdym razie to, co nieco na wyrost nazwano „dziejami patriarchów” kończy się tym, że niejaki Terach umiera w Charanie przeżywszy 205 lat. Mam też przeczucie, że informacje o synu Teracha, Abramie i jego niepłodnej żonie Saraj będą mieć w dalszej części Księgi Rodzaju rozwinięcie, bo przypadkowo mój wzrok wyłapał tam imiona Jahwe i Abram.

Kolejna irytacja wynika z tego, że znów autorzy nie zawracają sobie głowy, by to co napisali wcześniej, pokrywało się z tym, co piszą teraz, bo w Rdz 6, 3 Jahwe miał ograniczyć wiek ludzki do 120 lat, a było to jeszcze przed potopem. Tymczasem teraz dowiaduję się o typach, którzy żyją po 200, czy 400 lat. W logice wystarczy znaleźć jedną sprzeczność, by dowieść fałszu. W biblii sprzeczności jest całe mnóstwo i nie wiem dlaczego nie przeszkadza to ludziom uznawać ją za PRAWDĘ. Cytując reżysera z „Misia” Barei, jest prawda czasu i prawda ekranu!

Metallica – Fight Fire With Fire.

Mt 5, 38-48

Kolejna część „Kazania na górze” jest tak ciekawa, jak olewana przez współczesnych chrześcijan – z katolikami na czele. Jezus wzywa do zaprzestania zemsty „ząb za ząb” i wypowiada słynne słowa o nadstawianiu drugiego policzka, gdy ktoś nas uderzy w pierwszy. Podobnie, gdyby ktoś chciał się z nami procesować chcąc zabrać nam suknię, Jezus nakazuje oddanie i płaszcza. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego chrześcijanie z jednej strony tak się bulwersują, gdy usłyszą cokolwiek nieprzychylnego na temat Biblii, a jednocześnie traktują ją jak takie „pierdu-pierdu, pogadaliśmy sobie, posłuchaliśmy, było fajne, ale się nie nadaje do życia, więc będziemy i tak postępować po swojemu, czyli jak nam się zachce”. Co ciekawe – w wersecie 48 Jezus wzywa wyznawców, by byli tak doskonali, jak Ojciec w niebie, więc nie pozostawia miejsca na wymówki, że Jezus był doskonały, więc tak nauczał, ale nie my, więc możemy to olać.

Justyna Steczkowska – Oko za oko.

Jakby tego było mało, Jezus w trakcie kazania się rozkręca i mówi, żeby miłować swoich nieprzyjaciół, bo żadna to zasługa kochać tego, kto nas kocha. Jakby to powiedzieć…, znam wiele przykładów świadczących, że ludzkość właśnie z tym ma problem, nazwany słowami kardynała Richelieu „Boże, chroń mnie przed przyjaciółmi. Z wrogami poradzę sobie sam.”

Kult – Umarł mój wróg.

Z mojego punktu widzenia, zastosowanie kazania Jezusa w praktyce spowoduje odpodmiotowienie osób, które próbują się do niego stosować. Wyobrażam sobie taką sytuację, że ktoś próbuje coś na mnie wymusić siłą, ja mu daję 2 razy więcej niż ode mnie chce, więc do mnie wraca z nowymi żądaniami, bo czemu nie, skoro dostał co chciał. Jeśli coś działa, po co to zmieniać?! Nie wiem, może ktoś ma inne doświadczenia, może znajdę wśród czytelników jakiegoś wiecznego kozła ofiarnego, któremu dzięki niewolniczemu oddaniu się poprawiło, ale uwierzcie mi, taka rola ani mnie nie kręci, ani nawet nie wydaje się sensowna, ni dobra, bo utwierdza złoczyńcę w jego drodze życiowej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s